top of page
  • תמונת הסופר/תDoron Sagiv

חמישה מזונות שאסור! לחיית המחמד שלכם לאכול

סיפור אישי, על אריה הכלב, הלא הוא הכלב שלי.

אריה הוא ג'ק ראסל חכם ושובב, בעל אופי עצמאי במיוחד. יום אחד, כשאריה היה עוד כלב צעיר וסקרן, הוא נשאר לבד בבית וחיפש משהו שאפשר לזלול. בנחישות הוא טיפס על השיש במטבח, חפר בתוך שקית הקניות, הפך את כולה, והוציא מתוכה אריזה שהכילה צימוקים. מי שלא יודע עדיין, צימוקים מאוד מסוכנים לכלבים ועלולים לגרום לפגיעה קשה. באין משגיח, אריה אכל להנאתו את כל הצימוקים שהיו באריזה! למזלו, כשחזרתי הביתה, זמן לא רב לאחר מכן, וראיתי את הבלגאן, מייד הבנתי מה קרה. מאותו הרגע פעלתי בזריזות. אריה קיבל זריקה שגרמה לו להקיא את רוב הצימוקים שאכל ומיד לאחר מכן קיבל טיפול בנוזלים (אינפוזיה). לשמחת כולם המקרה הסתיים בטוב. למחרת כבר חזרנו לשגרה ואריה המשיך לחפש דרכים חדשות ומקוריות להשביע את סקרנותו (את שקית הקניות כמובן שלא השארנו יותר על השיש, אבל אריה, מהיותו כלב פעיל ומקורי במיוחד סיפק עוד לא מעט חומר לימודי…)

אז מה בעצם אסור לחיית המחמד שלכם לאכול? ריכזתי עבורכם את חמשת האיסורים הנפוצים:

1. בצל ושום- מכילים חומרים הגורמים לנזקי חימצון. הנזק העיקרי הוא לכדוריות הדם האדומות שעלולות לעבור פירוק (המוליזה), המוביל למצב של חסר דם (אנמיה). בצל ושום מסוכנים בכל צורה- טרי/מטוגן/מבושל ואפילו באבקת מרק. הסימנים הקליניים כוללים הקאות ושלשול, ריריות חיוורות עקב האנמיה, נשימות מהירות, חולשה כללית וצהבת.

2. צימוקים וענבים- ענבים ובמיוחד צימוקים גורמים לפגיעה קשה בכליות. הפגיעה לא תמיד קשורה לכמות שנאכלה. הסימנים הקליניים כוללים הקאות שמתחילות תוך יממה, חולשה כללית, חוסר תיאבון ושלשול. ככל שהפגיעה בכליה חמורה יותר תהיה גם ירידה בייצור ומתן שתן.

3. שוקולד וקפה- מכילים חומרים מעוררים (מתילקסנטינים). במינון נמוך הסימנים הקליניים כוללים הקאות, שלשולים, עליה בשתיה ובמתן שתן, חולשה, ועוויתות. במינונים גבוהים עלולה להגרם פגיעה בשריר הלב, סימנים עצביים, התעלפויות ואף תרדמת ומוות. במקרה של אכילת מזון שכזה יש להעריך מהי הכמות שנאכלה וסוגה, שכן מינון המתילקסנטינים עולה ככל שאחוז מוצקי הקקאו גבוה יותר (כך למשל, שוקולד מריר מסוכן יותר משוקולד לבן).

4. אבוקדו – על כל חלקיו- פרי/עלים/גלעין מכילים רעלן בשם פרסין שגורם לפגיעה בשריר הלב. החלק הרעיל ביותר הוא עלי האבוקדו. הסימנים הקליניים מתבטאים בכשל לבבי המתפתח תוך 24-48 שעות ומאופיין בחולשה, קשיי נשימה, בצקות, כחלון ריריות, שיעול, קושי בפעילות מאומצת ואף מוות.

5. קסיליטול- הינו ממתיק מלאכותי אשר נמצא בשימוש בממתקים ללא סוכר, דגני בוקר, משחת שיניים וגם משקאות ללא סוכר. קסיליטול גורם לשחרור מוגבר של אינסולין, המוביל לירידת רמת הסוכר בדם לרמה מסוכנת עד כדי התעלפות. מדווחים גם מקרים בהם קסיליטול גרם לפגיעה חמורה בכבד ואף לכשל כבד. הסימנים הקליניים יופיעו תוך כחצי שעה עד שעה וכוללים הקאות, חולשה, דמנציה, שינויים התנהגותיים, ירידה בראייה ואף עוויתות. בשלב מאוחר יותר עלולים להופיע סימנים של כשל כבדי.

ועוד כמה נקודות למחשבה: • במקרים רבים חתולים רגישים יותר להרעלות שונות (בצל ושום, שוקולד וקפה ועוד…) אך לרוב יהיו "חכמים" יותר וימנעו מאכילת מזונות אלו. • בדרך כלל חומרת ההרעלה קשורה לכמות המזון שנאכלה אך לא תמיד (למשל בהרעלת צימוקים או קסיליטול). • כל הרעלה עלולה להסתיים במוות. לכן, בכל מקרה של הרעלה יש להתאים את הטיפול הרפואי לחיה הספציפית. לכל הרעלה טיפול רפואי שונה אך קיימים מספר עקרונות שחוזרים בכולן כמו גרימת הקאה, שימוש בפחם פעיל, שטיפת קיבה במידת הצורך, מתן נוזלים וטיפול תומך תרופתי.

בנוסף, ישנם מספר מזונות שמומלץ להימנע מלתת לחיות המחמד שלנו: – בשר או ביצים לא מבושלות (עלולים להכיל חיידקים כמו סלמונלה שיכולים לגרום לשלשול והקאות). – עצמות טריות ובמיוחד עצמות עוף שעלולות לגרום לחסימת מעי ואף לניקוב המעי. – מזון מקולקל ומעופש שמכיל חיידקים או רעלנים המיוצרים על ידי פטריות. – מוצרי חלב שעלולים לגרום לשלשול, כאבי בטן והקאות.

Comments


bottom of page